1-sho‘ba. Tarjimashunoslikning dolzarb muammolari: zamonaviy tendensiyalar va tadqiqotlar
2-sho‘ba. Til, tarjima va madaniyatning integrallashuvi
3-sho‘ba. Zamonaviy ta’limda pedagogika va chet tillarini o‘qitishning innovatsion metodlari
4-sho‘ba. Qiyosiy va chog‘ishtirma tilshunoslik masalalariO'tkazilgan xalqaro ilmiy-amaliy anjuman haqidagi foto lavhalar
Zamonaviy pedagogika va psixologiyada shaxs rivojlanishining dolzarb muammolari: axborot, raqamli texnologiyalar va tarbiya mexanizmlari
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Zamonaviy pedagogika va psixologiyada shaxs rivojlanishining dolzarb muammolari: axborot, raqamli texnologiyalar va tarbiya mexanizmlari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazilishini ma’lum qilamiz. Anjuman 2025 yil 24 oktyabr kuni o‘tkazildi.
Anjuman maqsadi: Zamonaviy pedagogika va psixologiya sohasida mutaxassislar bilan fikr va tajriba almashish iborat.
Anjuman vazifalari: Zamonaviy ta’limning konseptual muammolarini aniqlash, ta’lim sohasidagi eksperimental va innovatsion faoliyatni tahlil qilish, ta’limda pedagogik faoliyatni psixologik modellashtirish, raqamli ta’limning pedagogik va psixologik asoslari aniqlash, psixolingvistikaning dolzarb masalalari o‘rganish.
Anjumanda quyidagi sho‘balar ish olib boradi:1-sho‘ba. Zamonaviy ta’limning konseptual muammolari;
2-sho‘ba. Ta’lim sohasidagi eksperimental va innovatsion faoliyat;
3-sho‘ba. Ta’limda pedagogik faoliyatni psixologik modellashtirish;
4-sho‘ba. Raqamli ta’limning pedagogik va psixologik asoslari;
5-sho‘ba. Psixolingvistikaning dolzarb masalalari.
Zamonaviy tilshunoslik istiqbollari: muammolar va yutuqlar mavzusida xalqaro ilmiy amaliy anjuman
Ushbu "Zamonaviy tilshunoslik istiqbollari: muammolar va yutuqlar" konferensiya tuplami xalqaro ilmiy amaliy anjuman munosabati bilan yigʻilgan ilmiy tezislarni qamrab olgan. Maqolalar Zamonaviy tilshunoslikda nazariy va amaliy yondashuvlar Til va jamiyat: sotsiolingvistik, psixolingvistik va madaniy aspektlar Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt tilshunoslikda kabi yoʻnalishlarda jamlangan 100 ga yaqin ilmiy tadqiqot ishlari haqidagi ma'lumotlarni jamlagan.
“SUN’IY INTELLEKTNING TIL O‘RGANISHDAGI O‘RNI” MAVZUSIDA TALABALAR ILMIY-AMALIY KONFERENSIYASI
Ilm-fan sohasida yosh kadrlar yetishtirish tizimining doimiyligini ta’minlash va ishlab chiqarish sohasidagi ilmiy tadqiqotlarga yoshlarni jalb qilish uchun yagona tizim yaratish maqsadida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining 2025-yilgi 3-apreldagi 137-sonli buyrug‘i ijrosini ta’minlash doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili uchunchi fakulteti Ingliz tili integrallashgan kursi-3 kafedrasi tomonidan “SUNIY INTELLEKTNING TIL O‘RGANISHDAGI O‘RNI” mavzusidagi talabalar ilmiy-amaliy konferensiyasi o‘tkazildi. Ushbu konferensiya to‘plami talabalarning ilmiy-amaliy konferensiya materiallaridan tashkil topgan. Maqolalarning ilmiy saviyasi uchun mualliflarning o‘zlari mas’uldirlar. Mazkur konferensiya materiallari to‘plamidan professor-o‘qituvchilar, ilmiy xodimlar, tayanch doktorantlar, mustaqil izlanuvchilar, magistrantlar va talabalar foydalana oladilar.
TALABALAR ILMIY KONFERENSIYASI "TILSHUNOSLIK MASALALARI – YOSH TADQIQOTCHILAR NIGOHIDA"
Ushbu to‘plam O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 27-dekabrdagi 490-sonli “O‘zbekiston Respublikasida 2025- yilda xalqaro va respublika miqyosida o‘tkaziladigan ilmiy va ilmiy-texnik anjumanlar rejasi to‘g‘risida” buyrug‘i asosida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 3-fakulteti Ingliz tili nazariy aspektlari №3 kafedrasi tomonidan 2025-yil 23-may sanasida tashkil etilgan “Tilshunoslik masalalari – yosh tadqiqotchilar nigohida” masalalariga bag‘ishlangan talabalar ilmiy konferensiyasi materiallaridan tashkil topgan. Maqolalarning ilmiy saviyasi uchun mualliflarning o‘zlari mas’uldirlar. Talabalar ilmiy konferensiyasi materiallar to‘plamidan magistrantlar, talabalar foydalanishlari mumkin.
Xalqaro ilmiy-amaliy anjuman “Global lingvistika: yangi yondashuvlar va tadqiqotlar”
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 1-fakulteti Umumiy tilshunoslik kafedrasi 2025-yil 29-aprel kunlari “GLOBAL LINGVISTIKA: YANGI YONDASHUVLAR VA TADQIQOTLAR” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o'tkazildi.
Ushbu to‘plam O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 27-dekabrdagi 490-sonli “O‘zbekiston Respublikasida 2025-yilda xalqaro va respublika miqyosida o‘tkaziladigan ilmiy va ilmiy-texnik anjumanlar rejasi to‘g‘risida” buyrug‘i asosida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili birinchi fakulteti Umumiy tilshunoslik kafedrasi tomonidan 2025-yil 29-aprel sanasida tashkil etilgan “Global lingvistika: yangi yondashuvlar va tadqiqotlar” masalalariga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy anjuman materiallaridan tashkil topgan. Maqolalarning ilmiy saviyasi uchun mualliflarning o‘zlari mas’uldirlar. Xalqaro ilmiy-amaliy anjuman materiallar to‘plamidan professor- o‘qituvchilar, ilmiy xodimlar, tayanch doktorant va mustaqil izlanuvchilar hamda magistrantlar, talabalar foydalanishlari mumkin.
Xalqaro ilmiy-amaliy anjuman "Ta'lim maydoni tendensiyalari: kompetentsiyalar, innovatsiyalar va texnologiyalar"
Ushbu xalqaro ilmiy-amaliy anjuman Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 27-dekabrdagi 490-son buyrug'iga va O'zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektorining 2025-yil 24-fevraldagi 87/11-08-son buyrug'iga asosan 2025-yil 25-aprel kuni o'tkazilishi rejalashtirilgan.
Konferentsiya o'tkazilishiga mas'ul: O'zDJTU Pedagogika va psixologiya kafedrasi.
Anjumanda quyidagi masalalar muhokama qilinadi:
1-sho‘ba. Zamonaviy ta'lim tendentsiyalari: uzluksiz taʼlim, sunʼiy intellekt, “Yashil shahar”, taʼlimni raqamlashtirish jarayonini rivojlantirish istiqbollari;
2-sho‘ba. Ta’lim sifatini yaxshilash: fan, ta’lim va ishlab chiqarish integratsiyasining dolzarb masalalari;
3-sho‘ba. Pedagogik kompetensiyalar, didaktik imkoniyatlar va innovatsion faoliyatni samarali tashkil etishning dolzarb masalalari;
4-sho‘ba. Ta’limda xorijiy tillarni o‘qitish va xalqaro hamkorlikni rivojlantirishning innovatsion tendensiyalari;
5-sho‘ba. Ta’limda tarbiyaviy, ijtimoiy ish nazariyasi, amaliyot va psixologik masalalar. -
“Arab tili globallashuv davrida: innovatsion yondashuvlar va o‘qitish metodikasi” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjuman
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Tarjimonlik fakultetining Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi tomonidan 2024 yil 10 dekabr kuni Xalqaro arab tili kuniga bag‘ishlangan «Arab tili globallashuv davrida: innovatsion yondashuvlar va o‘qitish metodikasi» mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkaziladi.
Maqolalar quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha qabul qilinadi:
1. Globallashuv davrida arab tili: muammolar va yechimlar
2. Chet tilini o‘qitishda innovatsion yondashuvlar va jahon tajribasi.
3. Tarjimashunoslikning dolzarb muammolari.
4. Matnshunoslik. Manbashunoslik.
5. O‘zbek va jahon adabiyotida tarjima muammolari.