OLIY TAʼLIM MUASSASALARIDA INKLYUZIV TAʼLIM MUHITIDA NOGIRONLIGI BOʻLGAN TALABA QIZLARNING IJTIMOIY FAOLLIGINI OSHIRISH MEXANIZMLARI
Kalit so‘zlar
inklyuziv taʼlim, ijtimoiy faollik, nogironligi boʻlgan talaba qizlar, gender tenglik, oliy taʼlim, barqaror rivojlanish.Annotasiya
Yurtimizda taʼlim tizimi, xususan inklyuziv taʼlim tizimi soʻnggi yillarda sezilarli darajada isloh etilmoqda. Inson huquqlari, gender tengligi va barcha uchun sifatli taʼlim olish imkoniyatini taʼminlash masalasi milliy islohotlar hamda xalqaro maqsadlar — jumladan, BMTning 2030-yilgacha boʻlgan Barqaror Rivojlanish Maqsadlari bilan uzviy bogʻlangan. Nogironligi boʻlgan talaba qizlarning ijtimoiy faolligini oshirish, ularning oliy taʼlim jarayonlariga toʻliq integratsiya qilinishini taʼminlash masalasi ham milliy, ham global miqyosda dolzarb hisoblanadi. Mazkur maqolada Oʻzbekiston oliy taʼlim tizimidagi inklyuziv muhitning shakllanishi, nogironligi boʻlgan talaba qizlarning ijtimoiy faolligiga taʼsir etuvchi omillar, mavjud toʻsiqlar hamda ularni bartaraf etish yoʻllari tahlil etilgan. Shuningdek, xalqaro tajribalar asosida samarali yondashuvlar va milliy islohotlar uygʻunligiga asoslangan takliflar berilgan.
Foydalanilgan adabiyotlar ro‘yhati
Oʻzbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi. — Oʻzbekiston Respublikasi Qonun hujjatlari toʻplami, 1.05.2023-yil.
Oʻzbekiston Respublikasining “Taʼlim toʻgʻrisida” Qonuni. — Oʻzbekiston Respublikasi Qonun hujjatlari toʻplami, 2020-y., 23-sentyabr, 13-16-modda.
Oʻzbekiston Respublikasining 2016-yil 14 sentabrdagi “Yoshlarga oid davlat siyosati toʻgʻrisida”gi OʻRQ-406-sonli Qonuni.
Oʻzbekiston Respublikasining 2019-yil 2-sentabrdagi “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari toʻgʻrisida”gi OʻRQ-562-sonli Qonuni.
Oʻzbekiston Respublikasining 2019-yil 2-sentabrdagi “Xotin-qizlarni tazyiq va zoʻravonlikdan himoya qilish toʻgʻrisida"gi OʻRQ-561-sonli Qonuni.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 13-oktyabrdagi “Inklyuziv taʼlim tizimini rivojlantirish konsepsiyasi” PQ–5270 qarori.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “2022–2026-yillarga moʻljallangan Yangi Oʻzbekistonning taraqqiyot strategiyasi toʻgʻrisida”gi Farmoni. 2022-yil 28-yanvar, PF–60.
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat statistika qoʻmitasi (2023). Oʻzbekistonda nogironligi boʻlgan shaxslarning taʼlim olishi boʻyicha statistik toʻplam. Toshkent.
Oʻzbekiston Respublikasi Inson huquqlari boʻyicha Milliy markazi (2022). Nogironligi boʻlgan shaxslarning huquqlari va imkoniyatlarini taʼminlash boʻyicha milliy hisobot. Toshkent.
“Oʻzbekistonda gender tengligi va ayollarning ijtimoiy faolligi” (2023). Oʻzbekiston Respublikasi Gender tenglik komissiyasi hisoboti.